EEF-UE0J181XR
Mfr.Part #
EEF-UE0J181XR
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Depth :
4.3mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
180µF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
2917 (7343 Metric)
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Leakage Current :
3μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
3.5A
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.1 %
Type :
Polymer
Height :
4.2mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Bulk
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
SP-Cap UE
Length :
7.3mm
Datasheets
EEF-UE0J181XR
Panasonic EEF-UE0J181XR
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 10mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose