EEF-UE0G221XE
Mfr.Part #
EEF-UE0G221XE
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Leakage Current :
0.088mA
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Mount :
2917 (7343 Metric)
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
Published :
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Weight :
130.010913mg
Voltage - Rated DC :
4V
Contact Plating :
Tin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
4.2mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
3.5A
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
220μF
Datasheets
EEF-UE0G221XE
Panasonic EEF-UE0G221XE
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 10mOhm SP-Cap UE Surface Mount Polymer General Purpose