EEF-SX0D471R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-SX0D471R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Dissipation Factor :
0.06 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
3A
Length :
7.3mm
Type :
Polymer
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
56.4μA
Resistance :
9mOhm
Tolerance :
±20%
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
2mm
Capacitance :
470µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SP-Cap SX
Published :
Datasheets
EEF-SX0D471R
Panasonic EEF-SX0D471R
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 9mOhm SP-Cap SX Surface Mount Polymer General Purpose