EEF-GX0D471L
Mfr.Part #
EEF-GX0D471L
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
SP-Cap GX
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Ripple Current (AC) :
4A
Published :
Mount :
Surface Mount
Height :
1.9mm
Ripple Current :
4A
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
94µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2V
Voltage :
2V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
470µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency :
10.2A @ 100kHz
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Aluminium
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
EEF-GX0D471L
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-GX0D471L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:2V, Package / Case:2917 (7343 Metric), EEF-GX0D471L pinout, EEF-GX0D471L datasheet PDF, EEF-GX0D471L amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-GX0D471L ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-GX0D471L
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Cut Tape (CT) 3mOhm SP-Cap GX Surface Mount Polymer General Purpose