EEF-CX1D470R
Mfr.Part #
EEF-CX1D470R
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
7.2898mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
20V
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount
Voltage :
20V
Polarity :
Polar
Ripple Current :
3.2A
Depth :
4.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
SMD/SMT
Type :
Polymer
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
282μA
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 100kHz
Width :
4.2926mm
Capacitance :
47μF
Datasheets
EEF-CX1D470R
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CX1D470R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:20V, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, EEF-CX1D470R pinout, EEF-CX1D470R datasheet PDF, EEF-CX1D470R amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CX1D470R ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-CX1D470R
47μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 40mOhm SP-Cap CX Surface Mount Polymer General Purpose