EEF-CX0J221R
Mfr.Part #
EEF-CX0J221R
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Stock
104
In Stock :
104
Aluminum - Polymer Capacitors
Width :
4.2926mm
Ripple Current :
5.1A
Polarity :
Polar
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Metric) :
7343
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
4.3mm
Diameter :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2016
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 100kHz
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
7.2898mm
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
EEF-CX0J221R
Panasonic EEF-CX0J221R
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 15mOhm SP-Cap CX Surface Mount Polymer General Purpose