EEE-TQV470XAP
Mfr.Part #
EEE-TQV470XAP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Stock
572
In Stock :
572
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
128.05mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage :
35V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Width :
6.6mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
197mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
47μF
Size Code :
3126
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Height :
7.7mm
Lead Diameter :
650 µm
Ripple Current :
197mA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
1.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Number of Pins :
8
Published :
2016
Ripple Current (AC) :
197mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated DC :
35V
Series :
TQ
Datasheets
EEE-TQV470XAP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TQV470XAP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, EEE-TQV470XAP pinout, EEE-TQV470XAP datasheet PDF, EEE-TQV470XAP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TQV470XAP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TQV470XAP
TQ 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 197mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD