EEE-TK2A470AQ
Mfr.Part #
EEE-TK2A470AQ
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Stock
1
In Stock :
1
Tolerance :
±20%
Reference Standard :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
187.5mA @ 120Hz
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Voltage :
100V
Ripple Current :
250mA
Impedance :
420mOhm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Pins :
13
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Surface Mount Land Size :
0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
15mm
Published :
2012
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
TK
Radiation Hardening :
No
Size Code :
5353
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.1 %
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Mount :
PCB, Surface Mount
Polar
Tan Delta :
0.1
Ripple Current (AC) :
250mA
Lead Pitch :
4.4mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
12.5mm
Dielectric Material :
Aluminum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
420mOhm @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3/e6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
13.5mm
Capacitance :
47μF
Leakage Current :
47μA
Lead Diameter :
900 μm
Datasheets
EEE-TK2A470AQ
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TK2A470AQ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Number of Pins:13, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-TK2A470AQ pinout, EEE-TK2A470AQ datasheet PDF, EEE-TK2A470AQ amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TK2A470AQ ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TK2A470AQ
TK 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 250mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 4.4mm Radial, Can - SMD