EEE-TK1A471UP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-TK1A471UP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
47μA
Ripple Current :
270mA
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
175.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
270mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
270mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tan Delta :
0.3
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Diameter :
900 μm
Published :
2011
Width :
10.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Contact Plating :
Tin
Voltage :
10V
Diameter :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3/e6
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Length :
10.3mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Size Code :
4141
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Terminal Shape :
Flat
Lead Pitch :
4.6mm
Tolerance :
±20%
Series :
TK
Packing Method :
TR, 15 INCH
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
10.2mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
EEE-TK1A471UP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TK1A471UP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:10V, EEE-TK1A471UP pinout, EEE-TK1A471UP datasheet PDF, EEE-TK1A471UP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TK1A471UP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TK1A471UP
TK 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 4.6mm Radial, Can - SMD