EEE-TG1V471UQ
Mfr.Part #
EEE-TG1V471UQ
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Height :
13.5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Length :
13.5mm
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
520mA @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
800mA
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated :
35V
Life (Hours) :
1000 hours
Surface Mount Land Size :
0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
TG
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
EEE-TG1V471UQ
Panasonic EEE-TG1V471UQ
TG 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 800mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD