EEE-TG1J330P
Mfr.Part #
EEE-TG1J330P
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Stock
38
In Stock :
38
Size Code :
4141
Length :
12mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
0.02079mA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Voltage - Rated :
63V
Width :
10.3mm
Tolerance :
±20%
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
33μF
Published :
2011
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Tan Delta :
0.12
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
97.5mA @ 120Hz
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Datasheets
EEE-TG1J330P
Panasonic EEE-TG1J330P
TG 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD