EEE-TG1H470P
Mfr.Part #
EEE-TG1H470P
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
221mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
10.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
143.7mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Mount :
PCB, Surface Mount
Leakage Current :
0.0235mA
Dissipation Factor :
0.14 %
Published :
Length :
12mm
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Size Code :
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
221mA @ 100kHz
Packing Method :
TR, 15 INCH
Diameter :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
221mA
Capacitance :
47μF
Height :
10.2mm
Datasheets
EEE-TG1H470P
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1H470P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-TG1H470P pinout, EEE-TG1H470P datasheet PDF, EEE-TG1H470P amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1H470P ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TG1H470P
TG 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 221mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD