EEE-TG1E221P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-TG1E221P
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
12mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2011
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Width :
10.3mm
Dissipation Factor :
0.18 %
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current :
0.055mA
Voltage :
25V
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Height :
10.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
270mA
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3/e6
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
TG
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
175.5mA @ 120Hz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
270mA @ 100kHz
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ripple Current (AC) :
270mA
Terminal Shape :
Flat
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Size Code :
4141
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
10mm
Datasheets
EEE-TG1E221P
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1E221P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, EEE-TG1E221P pinout, EEE-TG1E221P datasheet PDF, EEE-TG1E221P amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1E221P ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TG1E221P
TG 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD