EEE-TC1V331UV
Mfr.Part #
EEE-TC1V331UV
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Stock
67
In Stock :
67
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.425 10.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
750mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
487.5mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Series :
TCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
EEE-TC1V331UV
Panasonic EEE-TC1V331UV
TCU 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD