EEE-TC1C471P
Mfr.Part #
EEE-TC1C471P
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Stock
30
In Stock :
30
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency :
487.5mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2016
Series :
TC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Datasheets
EEE-TC1C471P
Panasonic EEE-TC1C471P
TC 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD