EEE-HD1V330AP
Mfr.Part #
EEE-HD1V330AP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Stock
866
In Stock :
866
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
0.16 %
Pbfree Code :
yes
Impedance :
2Ohm
Length :
9.5mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
6.2mm
Voltage :
35V
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current (AC) :
53mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Width :
8.3mm
Ratings :
AEC-Q200
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ Low Frequency :
53mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3/e6
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
33μF
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
2.2mm
Series :
HD-V
Size Code :
3333
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
90.1mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2008
Ripple Current :
53mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
17 Weeks
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
EEE-HD1V330AP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HD1V330AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, Voltage:35V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-HD1V330AP pinout, EEE-HD1V330AP datasheet PDF, EEE-HD1V330AP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HD1V330AP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HD1V330AP
HD-V 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 53mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 2.2mm Radial, Can - SMD