EEE-HC1HR47R
Mfr.Part #
EEE-HC1HR47R
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Capacitance :
0.47µF
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Applications :
Automotive
Width :
4.3mm
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Ripple Current @ High Frequency :
8.5mA @ 10kHz
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Pins :
2
Voltage :
50V
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
5.8mm
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
5mA
Series :
HC
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Lead Pitch :
1mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Length :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Diameter :
4mm
Ripple Current (AC) :
5mA
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3/e6
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
EEE-HC1HR47R
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HC1HR47R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, EEE-HC1HR47R pinout, EEE-HC1HR47R datasheet PDF, EEE-HC1HR47R amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HC1HR47R ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HC1HR47R
HC 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 5mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1mm Radial, Can - SMD