EEE-HC1H330P
Mfr.Part #
EEE-HC1H330P
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Flat
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
8.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
0.0165mA
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
91mA @ 120Hz
Series :
HC
Capacitance :
33μF
JESD-609 Code :
e3/e6
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.12
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Applications :
Automotive
Ripple Current @ High Frequency :
154.7mA @ 10kHz
Length :
10mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
EEE-HC1H330P
Panasonic EEE-HC1H330P
HC 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD