EEE-HBH221UAP
Mfr.Part #
EEE-HBH221UAP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
yes
Ripple Current (AC) :
270mA
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
270mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.18
ECCN Code :
EAR99
Height :
10.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ High Frequency :
459mA @ 10kHz
Width :
10.3mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Radial, Can - SMD
Packing Method :
TR, 15 INCH
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
Length :
10.3mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
17 Weeks
Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
10mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
EEE-HBH221UAP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HBH221UAP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:50V, EEE-HBH221UAP pinout, EEE-HBH221UAP datasheet PDF, EEE-HBH221UAP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HBH221UAP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HBH221UAP
HB 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD