EEE-HB1V101AP
Mfr.Part #
EEE-HB1V101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Published :
Height :
10.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
272mA @ 10kHz
Radial, Can - SMD
Mount :
Surface Mount
Voltage :
35V
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Termination :
SMD/SMT
Tan Delta :
0.14
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Flat
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
3μA
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3/e6
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
10.3mm
Ripple Current :
160mA
Capacitance :
100μF
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Length :
10.3mm
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
EEE-HB1V101AP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1V101AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:35V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, EEE-HB1V101AP pinout, EEE-HB1V101AP datasheet PDF, EEE-HB1V101AP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1V101AP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HB1V101AP
HB 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 160mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD