EEE-HB1HR33AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-HB1HR33AR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
3mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Series :
HB
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tan Delta :
0.12
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
5.1mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Applications :
Automotive
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3/e6
Size Code :
Width :
4.3mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Length :
5.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.33μF
Ratings :
AEC-Q200
Leakage Current :
0.003mA
Datasheets
EEE-HB1HR33AR
Panasonic EEE-HB1HR33AR
HB 0.33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD