EEE-HB1H2R2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-HB1H2R2R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Width :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Diameter :
4mm
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Flat
Mount :
PCB, Surface Mount
Lead Pitch :
1mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Size Code :
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Leakage Current :
3μA
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3/e6
Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Applications :
Automotive
Published :
Polarization :
Polar
Height :
5.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
16mA
Voltage - Rated AC :
50V
Ripple Current (AC) :
16mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Lead Length :
1.8mm
Series :
HB
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
EEE-HB1H2R2R
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1H2R2R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:50V, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-HB1H2R2R pinout, EEE-HB1H2R2R datasheet PDF, EEE-HB1H2R2R amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1H2R2R ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HB1H2R2R
HB 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1mm Radial, Can - SMD