EEE-HB1E101AP
Mfr.Part #
EEE-HB1E101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Stock
986
In Stock :
986
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3/e6
Height :
10.2mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
3μA
Length :
8.3mm
Termination :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.16
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size Code :
3333
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
130mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
2011
Pbfree Code :
yes
Voltage :
25V
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Series :
HB
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Mount :
PCB, Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Width :
8.3mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
221mA @ 10kHz
Datasheets
EEE-HB1E101AP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1E101AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:25V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, EEE-HB1E101AP pinout, EEE-HB1E101AP datasheet PDF, EEE-HB1E101AP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HB1E101AP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HB1E101AP
HB 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 130mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD