EEE-HAC470WAR
Mfr.Part #
EEE-HAC470WAR
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Stock
790
In Stock :
790
Ripple Current @ High Frequency :
66.3mA @ 10kHz
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Width :
5.3mm
Tan Delta :
0.26
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
39mA
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Size Code :
2121
Height :
5.4mm
Diameter :
5mm
Published :
2011
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
47μF
Leakage Current :
0.00752mA
Datasheets
EEE-HAC470WAR
Panasonic EEE-HAC470WAR
HA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 39mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD