EEE-HA1H100AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-HA1H100AP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
3μA
Tolerance :
±20%
Size Code :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Ripple Current :
35mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Height :
7.8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
1000 hours
Width :
6.6mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
10μF
Ripple Current @ High Frequency :
59.5mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3/e6
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Dissipation Factor :
0.12 %
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
HA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
EEE-HA1H100AP
Panasonic EEE-HA1H100AP
HA 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 35mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD