EEE-HA1C681P
Mfr.Part #
EEE-HA1C681P
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
646mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
JESD-609 Code :
e6
Leakage Current :
0.1088mA
Capacitance :
680μF
Published :
Length :
10.2mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EEE-HA1C681P
Panasonic EEE-HA1C681P
HA 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD