EEE-HA1C100AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-HA1C100AR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
47.6mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Applications :
Automotive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
10μF
Contact Plating :
Tin
Published :
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
5.5mm
Series :
HA
JESD-609 Code :
e3/e6
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
28mA
Diameter :
4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
5.4mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Size Code :
Voltage :
16V
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current (AC) :
28mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
3μA
Width :
4.3mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
EEE-HA1C100AR
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HA1C100AR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-HA1C100AR pinout, EEE-HA1C100AR datasheet PDF, EEE-HA1C100AR amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-HA1C100AR ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-HA1C100AR
HA 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD