EEE-FTV151XAV
Mfr.Part #
EEE-FTV151XAV
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Stock
885
In Stock :
885
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency :
390mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
FT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
0.327 8.30mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100kHz
Datasheets
EEE-FTV151XAV
Panasonic EEE-FTV151XAV
FT 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD