EEE-FPV680XAL
Mfr.Part #
EEE-FPV680XAL
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
Ripple Current :
600 mA
Product Diameter (mm) :
6.3
Tolerance :
20%
Length :
7.7 mm
Voltage :
35VDC
Product :
Low ESR Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
390 mA @ 120 Hz
ESR :
160 mOhms
ESR (Ohm) :
0.16
Series :
FP(A)-HF
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Capacitance :
68 uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated :
35 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size (mm) :
6.3 X 7.7
Product Weight (g) :
0.44
Product Height (mm) :
7.7
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Diameter :
6.3 mm
Brand :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100kHz
HTS :
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
IR (mA) :
600
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
EEE-FPV
IL (uA) :
16.4@2Min
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Capacitance Value :
68uF
Datasheets
EEE-FPV680XAL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FPV680XAL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35VDC, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Electrolytic, EEE-FPV680XAL pinout, EEE-FPV680XAL datasheet PDF, EEE-FPV680XAL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FPV680XAL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FPV680XAL
FP(A)-HF 68 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 600 mA 0.248 Dia (6.30mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD