EEE-FP1V330AL
Mfr.Part #
EEE-FP1V330AL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Construction :
Cylindrical
Capacitance :
33000000(pF)
Size (mm) :
6.3 X 5.8
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Product Height (mm) :
5.8
Packaging :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Series :
FP(A)-HF
Ripple Current :
300(mA)
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
2
DCL :
11.5@2MIN(uA)
Ripple Current @ High Frequency :
300 mA @ 100 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
Automotive
Product Diameter (mm) :
6.3
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
Polarity :
Polar
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Capacitance Value :
33uF
Lifetime :
2000(hr)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ripple Current @ Low Frequency :
195 mA @ 120 Hz
Type :
Electrolytic
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Rated :
35 V
Diameter :
6.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage :
35VDC
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
IL (uA) :
11.5@2Min
Mounting Style :
HTS :
Termination Style :
Not Required
Rad Hardened :
No
Product Weight (g) :
0.32
RoHS :
Details
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
0.240 (6.10mm)
Lead Spacing (nom) :
Failure Rate :
Not Required
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Length :
5.8 mm
ESR :
0.26(ohm)
Product :
Low ESR Electrolytic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number :
EEE-FP
Wire Form :
Polarization :
Polar
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Product Length (mm) :
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance (+ or -) :
20%
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm @ 100kHz
IR (mA) :
300
ESR (Ohm) :
0.26
Lifetime (h) :
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
Datasheets
EEE-FP1V330AL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1V330AL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Electrolytic, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Voltage:35VDC, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-FP1V330AL pinout, EEE-FP1V330AL datasheet PDF, EEE-FP1V330AL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1V330AL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FP1V330AL
FP(A)-HF 33000000(pF) Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 300(mA) 0.248 Dia (6.30mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD