EEE-FP1V151AL
Mfr.Part #
EEE-FP1V151AL
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Diameter (mm) :
8
Base Product Number :
EEE-FP
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
150 uF
HTS :
Lifetime (h) :
Diameter :
8 mm
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
8 X 10.2
ESR (Ohm) :
0.08
IR (mA) :
850
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Termination Style :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
Brand :
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Number of Terminals :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
552.5 mA @ 120 Hz
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Length :
10.2 mm
Voltage - Rated :
35 V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Ripple Current :
850 mA
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Polarity :
Polar
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
IL (uA) :
52.5@2Min
ESR :
80 mOhms
Ripple Current @ High Frequency :
850 mA @ 100 kHz
Capacitance Value :
150uF
Product Weight (g) :
0.88
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Series :
FP(A)-HF
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
Type :
Electrolytic
Qualification :
AEC-Q200
Product Height (mm) :
10.2
Voltage :
35VDC
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Datasheets
EEE-FP1V151AL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1V151AL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Electrolytic, Voltage:35VDC, EEE-FP1V151AL pinout, EEE-FP1V151AL datasheet PDF, EEE-FP1V151AL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1V151AL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FP1V151AL
FP(A)-HF 150 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 850 mA 0.315 Dia (8.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD