EEE-FP1E471AL
Mfr.Part #
EEE-FP1E471AL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Mounting :
Surface Mount
Series :
FP(A)-HF
Polarity :
Polar
Product Diameter (mm) :
10
Voltage :
25Vdc
Packaging :
Tape and Reel
Lifetime (h) :
HTS :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Tolerance :
20%
Capacitance :
470 uF
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Ripple Current :
1.19 A
Brand :
Type :
Electrolytic
Construction :
Cylindrical
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
ESR (Ohm) :
0.06
IR (mA) :
Subcategory :
Capacitors
Length :
10.2 mm
Product Type :
Electrolytic Capacitors
IL (uA) :
117.5@2Min
ESR :
60 mOhms
Termination Style :
SMD/SMT
Size (mm) :
10 X 10.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Weight (g) :
1.29
Capacitance Value :
470uF
Diameter :
10 mm
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Product Height (mm) :
10.2
Datasheets
EEE-FP1E471AL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1E471AL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:Electrolytic, EEE-FP1E471AL pinout, EEE-FP1E471AL datasheet PDF, EEE-FP1E471AL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1E471AL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FP1E471AL
FP(A)-HF 470 uF Capacitor 20% Tape and Reel 1.19 A