EEE-FP1C101AV
Mfr.Part #
EEE-FP1C101AV
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Stock
631
In Stock :
631
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Series :
FP
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
16V
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Datasheets
EEE-FP1C101AV
Panasonic EEE-FP1C101AV
FP 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD