EEE-FP1A681AV
Mfr.Part #
EEE-FP1A681AV
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
FP
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
680μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
595mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Width :
8.3mm
Voltage - Rated :
10V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
0.425 10.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Length :
10mm
Datasheets
EEE-FP1A681AV
Panasonic EEE-FP1A681AV
FP 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD