EEE-FP1A681AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-FP1A681AP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
10V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Lead Free :
Lead Free
Width :
8.3mm
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
552.5mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Length :
10mm
Lead Pitch :
3.1mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
10.2mm
Leakage Current :
3μA
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Series :
FP
Capacitance :
680μF
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
0.19 %
Size Code :
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Ripple Current (AC) :
850mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
850mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Flat
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
EEE-FP1A681AP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1A681AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, EEE-FP1A681AP pinout, EEE-FP1A681AP datasheet PDF, EEE-FP1A681AP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FP1A681AP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FP1A681AP
FP 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 850mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD