EEE-FNC271XUL
Mfr.Part #
EEE-FNC271XUL
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
Capacitance :
270 uF
Ripple Current @ Low Frequency :
182 mA @ 120 Hz
Termination Style :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm @ 100kHz
Series :
FN-HF
Type :
Electrolytic
Tolerance :
20%
Product Weight (g) :
0.44
Voltage :
16VDC
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN (US) :
EAR99
Applications :
Automotive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.7 mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting :
Surface Mount
Diameter :
6.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ESR :
340 mOhms
RoHS :
Details
Lifetime (h) :
Number of Terminals :
2
Brand :
Product Diameter (mm) :
6.3
IL (uA) :
43.2@2Min
Polarization :
Polar
Construction :
Cylindrical
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
16 V
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance Value :
270uF
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Base Product Number :
EEE-FNC
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Size (mm) :
6.3 X 7.7
Lead Spacing :
Ripple Current @ High Frequency :
280 mA @ 100 kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Mounting Type :
Surface Mount
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Ripple Current :
280 mA
Subcategory :
Capacitors
Product Height (mm) :
7.7
ESR (Ohm) :
0.34
IR (mA) :
280
Packaging :
Tape and Reel
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
EEE-FNC271XUL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FNC271XUL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Electrolytic, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-FNC271XUL pinout, EEE-FNC271XUL datasheet PDF, EEE-FNC271XUL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FNC271XUL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FNC271XUL
FN-HF 270 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 280 mA 0.248 Dia (6.30mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD