EEE-FN1V561UP
Mfr.Part #
EEE-FN1V561UP
Package / Case
SMD,10x10.2mm
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD
Ripple Current :
850 mA
Lead Pitch :
4.6mm
Product Width :
10 X 10.2
Voltage :
35V DC
Package / Case :
SMD,10x10.2mm
Product Length :
Capacitance :
560 uF
Diameter :
10mm
Product Height :
10.2mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dimensions :
10 x 10.2mm
Tolerance :
±20%
Series :
FN-V
Length :
10.2mm
Technology :
RoHS Compliant
Capacitance Tolerance :
20%
ESR :
0.08 mOhm
Mounting Type :
Maximum Operating Temperature :
+105°C
Datasheets
EEE-FN1V561UP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1V561UP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V DC, Package / Case:SMD,10x10.2mm, Mounting Type:Surface Mount, EEE-FN1V561UP pinout, EEE-FN1V561UP datasheet PDF, EEE-FN1V561UP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1V561UP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.