EEE-FN1E101UL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-FN1E101UL
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.240 (6.10mm)
Product Status :
Active
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
240mA
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated :
25 V
Ripple Current @ High Frequency :
240 mA @ 100 kHz
Diameter :
6.3 mm
Series :
FN-HF
Construction :
Cylindrical
Qualification :
AEC-Q200
ESR :
0.36ohm
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Electrolytic Capacitors
RoHS :
Details
ESR (Ohm) :
0.36
Capacitance Value :
100uF
Lifetime (h) :
Tolerance :
20%
Voltage :
25Vdc
Ripple Current @ Low Frequency :
156 mA @ 120 Hz
Type :
Electrolytic
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Base Product Number :
EEE-FN
Product Weight (g) :
0.32
Size (mm) :
6.3 X 5.8
Capacitance Tolerance :
± 20%
IL (uA) :
25@2Min
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Polarization :
Polar
ECCN (US) :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm @ 100kHz
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Length :
Product Height (mm) :
5.8
Length :
5.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Polarity :
Polar
Capacitance :
100μF
Lead Spacing :
Product Diameter (mm) :
6.3
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Number of Terminals :
2
Ratings :
AEC-Q200
Product Width :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Surface Mount
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Product Height :
5.8mm
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
IR (mA) :
240
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Datasheets
EEE-FN1E101UL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1E101UL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:Electrolytic, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, EEE-FN1E101UL pinout, EEE-FN1E101UL datasheet PDF, EEE-FN1E101UL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1E101UL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FN1E101UL
FN-HF 100µF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 240mA 0.248 Dia (6.30mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD