EEE-FN1A821UL
Mfr.Part #
EEE-FN1A821UL
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V SMD
Stock
990
In Stock :
990
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
420 mA @ 120 Hz
Product Weight (g) :
0.88
Size (mm) :
8 X 10.2
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
10.2 mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current :
600 mA
Base Product Number :
EEE-FN
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100kHz
Series :
FN-HF
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
20%
Product Height (mm) :
10.2
Construction :
Cylindrical
IR (mA) :
600
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
Applications :
Automotive
Capacitance Value :
820uF
Diameter :
8 mm
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
IL (uA) :
82@2Min
Type :
Electrolytic
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Spacing :
ESR (Ohm) :
0.16
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Electrolytic Capacitors
RoHS :
Details
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting :
Surface Mount
Voltage :
10VDC
Product Diameter (mm) :
8
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
10 V
Product Status :
Active
Capacitance :
820 uF
Lifetime (h) :
2000
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
ESR :
160 mOhms
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Datasheets
EEE-FN1A821UL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1A821UL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Electrolytic, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:10VDC, EEE-FN1A821UL pinout, EEE-FN1A821UL datasheet PDF, EEE-FN1A821UL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN1A821UL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FN1A821UL
FN-HF 820 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 600 mA 0.315 Dia (8.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD