EEE-FN0J182UL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-FN0J182UL
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
IL (uA) :
113.4@2Min
Lead Spacing :
Lifetime (h) :
Product Weight (g) :
1.29
Product Status :
Active
Tolerance :
20%
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency :
595 mA @ 120 Hz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Diameter :
10 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Number of Terminals :
2
Voltage :
6.3VDC
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Product Diameter (mm) :
10
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Subcategory :
Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Rated :
6.3 V
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Brand :
IR (mA) :
850
Ripple Current :
850 mA
Capacitance Value :
1800uF
Polarization :
Polar
Polarity :
Polar
ECCN (US) :
EAR99
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size (mm) :
10 X 10.2
Surface Mount Land Size :
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)
Construction :
Cylindrical
ESR (Ohm) :
0.08
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Base Product Number :
EEE-FN
Ripple Current @ High Frequency :
850 mA @ 100 kHz
RoHS :
Details
HTS :
Capacitance :
1800 uF
ESR :
80 mOhms
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Ratings :
AEC-Q200
Product Height (mm) :
10.2
Type :
Electrolytic
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Series :
FN-HF
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Length :
10.2 mm
Datasheets
EEE-FN0J182UL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN0J182UL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Voltage:6.3VDC, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Electrolytic, Mounting Type:Surface Mount, EEE-FN0J182UL pinout, EEE-FN0J182UL datasheet PDF, EEE-FN0J182UL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN0J182UL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FN0J182UL
FN-HF 1800 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 850 mA 0.394 Dia (10.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD