EEE-FK2A330V
Mfr.Part #
EEE-FK2A330V
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
100V
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount
Height :
10.5mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Length :
12mm
Tan Delta :
0.07
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Size Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Leakage Current :
0.033mA
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Series :
FK
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
2000 hours
Width :
10.3mm
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
EEE-FK2A330V
Panasonic EEE-FK2A330V
FK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD