EEE-FK2A151AV
Mfr.Part #
EEE-FK2A151AV
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD
Capacitance :
150µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
594.75mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
19mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
17mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.673 17.10mm
Series :
FK
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
793mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
EEE-FK2A151AV
Panasonic EEE-FK2A151AV
FK 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD