EEE-FK1J101V
Mfr.Part #
EEE-FK1J101V
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size Code :
Series :
FK
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm @ 100kHz
Ripple Current @ High Frequency :
400mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63V
Tan Delta :
0.08
Width :
10.3mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
12mm
ECCN Code :
Capacitance :
100μF
Terminal Shape :
Flat
Number of Terminations :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Applications :
Automotive
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.425 10.80mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.063mA
Datasheets
EEE-FK1J101V
FK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD