EEE-FK1E151P
Mfr.Part #
EEE-FK1E151P
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Stock
129
In Stock :
129
Length :
10mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
2002
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
10.2mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Width :
8.3mm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
450mA @ 120Hz
Lead Diameter :
900 μm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
37.5μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Impedance :
160mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Tan Delta :
0.14
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Pins :
2
Capacitance :
150µF
Lead Pitch :
3.1mm
Series :
FK
Number of Terminations :
2
Ripple Current (AC) :
600mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm
ECCN Code :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current :
600mA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Contact Plating :
Tin
Mount :
PCB, Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Voltage :
25V
Size Code :
3333
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
EEE-FK1E151P
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK1E151P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:25V, EEE-FK1E151P pinout, EEE-FK1E151P datasheet PDF, EEE-FK1E151P amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK1E151P ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FK1E151P
FK 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 600mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD