EEE-FK0J471GL
Mfr.Part #
EEE-FK0J471GL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
6.3VDC
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lifetime (h) :
ESR :
160 mOhms
Polarity :
Polar
Type :
Electrolytic
Construction :
Cylindrical
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Size (mm) :
8 X 10.2
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470 uF
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
FK-HF
RoHS :
Details
Tolerance :
20%
Qualification :
AEC-Q200
Product Weight (g) :
0.88
Diameter :
8 mm
Maximum Impedance (Ohm) :
0.16@20°C@10kHz
Ripple Current :
600 mA
Length :
10.2 mm
HTS :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Diameter (mm) :
8
Product Height (mm) :
10.2
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
470uF
IR (mA) :
600
IL (uA) :
29.6@2Min
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Packaging :
Tape and Reel
Product :
Low Impedance Electrolytic Capacitors
Datasheets
EEE-FK0J471GL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK0J471GL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3VDC, Type:Electrolytic, EEE-FK0J471GL pinout, EEE-FK0J471GL datasheet PDF, EEE-FK0J471GL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK0J471GL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FK0J471GL
FK-HF 470 uF Capacitor 20% Tape and Reel 600 mA