EEE-FK0J101V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-FK0J101V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Size Code :
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
0.0063mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Series :
FK
Width :
6.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Voltage - Rated :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
7.8mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Datasheets
EEE-FK0J101V
FK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD