EEE-1HA4R7AR
Mfr.Part #
EEE-1HA4R7AR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Stock
53
In Stock :
53
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
23mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Diameter :
5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Size Code :
2121
Leakage Current :
3μA
Height :
6.5mm
Length :
5.4mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
39.1mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
23mA @ 120Hz
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
S
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Published :
2011
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
JESD-609 Code :
e3/e6
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
4.7μF
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Surface Mount
Datasheets
EEE-1HA4R7AR
Panasonic EEE-1HA4R7AR
S 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 23mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD