EEE-1EA470WAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-1EA470WAP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
PCB, Surface Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Leakage Current :
3μA
Ripple Current (AC) :
70mA
Voltage :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
1.8mm
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ High Frequency :
119mA @ 10kHz
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
70mA
Series :
S
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height :
5.4mm
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.2 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.2
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
Flat
Radiation Hardening :
No
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Datasheets
EEE-1EA470WAP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-1EA470WAP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:25V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-1EA470WAP pinout, EEE-1EA470WAP datasheet PDF, EEE-1EA470WAP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-1EA470WAP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-1EA470WAP
S 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD