EEE-1EA100NP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-1EA100NP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3/e6
Applications :
Automotive
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Flat
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Width :
6.6mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
28mA
Size Code :
2626
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.28
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
5.4mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
2011
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current (AC) :
28mA
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
7.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
47.6mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Bi-Polar
Series :
S
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Voltage :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Leakage Current :
3μA
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEE-1EA100NP
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-1EA100NP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:25V, EEE-1EA100NP pinout, EEE-1EA100NP datasheet PDF, EEE-1EA100NP amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-1EA100NP ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-1EA100NP
S 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 28mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD