EEA-GA1V220B
Mfr.Part #
EEA-GA1V220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
70mA
Leakage Current :
7.7μA
Tan Delta :
0.13
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
7mm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
108.5mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
EEA-GA1V220B
Panasonic EEA-GA1V220B
GA 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can